Meldujemy wykonanie zadania - Orkan zapewnił sobie utrzymanie

W ostatnich latach doskonalimy nasze zdolności matematyczne. Im bliżej końca rozgrywek tym lepiej radzimy sobie w liczeniu punktów, które pozostały nam do utrzymania. Może kiedyś równie szybko liczyć będziemy punkty, które pozostały do awansu, ale na razie skupmy się na tym co teraz.

Po ligowej wygranej z Wartą Śrem, Orkan ma 32 punkty w tabeli i zajmuje 10. miejsce. Do końca pozostały mu trzy mecze. Sytuacja w dolnej części tabeli wygląda następująco:

9. Piast Kobylnica - 33 pkt - 3 mecze do końca

10. Orkan Konarzewo - 32 pkt - 3 mecze do końca

11. Concordia Murowana Goślina - 29 pkt - 4 mecze do końca

12. Wielkopolska Komorniki - 20 pkt - 4 mecze do końca 

13. Wełna Rogoźno - 19 pkt - 4 mecze do końca

14. Akademia Reissa - 16 pkt - 4 mecze do końca

15. Pelikan Niechanowo - 5 pkt - 4 mecze do końca

Dzięki rozstrzygnięciom w wyższych ligach wiemy, że z Klasy Okręgowej spadnie maksymalnie pięć zespołów (cztery w przypadku gdy baraże o awans do III ligi wygra zwycięzca gr. północnej IV ligi wielkopolskiej). Pięć zespołów - łącznie z dwóch grup (wschodniej i zachodniej). W zależności od przyjętego przez WZPN klucza, z naszej grupy spadną dwa lub trzy zespoły (opcjonalnie jeden z nich będzie grał w barażu). Zatem zagrożone spadkiem są miejsca 13.-15. 

Nawet zakładając najbardziej pesymistyczny wariant, który zakłada, że Orkan do końca sezonu nie zdobędzie już punktu, a rywale pod nami wygrają wszystkie pozostałe mecze, konarzewianie nie spadną niżej niż na 11. miejsce. Tabela wyglądałaby wówczas następująco:

9. Piast Kobylnica - 55 pkt

10. Concordia Murowana Goślina - 41 pkt

11. Orkan Konarzewo - 32 pkt (bezpośrednie 1-1-0 i bramki 4-2)

12. Wielkopolska Komorniki - 32 pkt (bezpośrednie 0-1-1 i bramki: 2-4)

13. Wełna Rogoźno - 31 pkt

14. Akademia Reissa - 28 pkt

15. Pelikan Niechanowo - 17 pkt

Wariant ten jest typowo matematyczny i też nie do końca realny, bo część meczów drużyny walczące o utrzymanie grają między sobą i któraś z nich z pewnością straci punkty. W dole tabeli może jeszcze wiele się zmienić, bo ekipy z Komornik, Rogoźna i Akademia Reissa wciąż walczą o pozostanie w okręgówce. Pierwszym spadkowiczem jest Pelikan Niechanowo, który nie dogoni już bezpiecznego miejsca. W tej chwili to pułap 20 punktów, a piłkarze z Niechanowa mogą ich maksymalnie zdobyć 17. 

W najbardziej optymistycznym wariancie możemy jeszcze włączyć się do walki o miejsce siódme, choć realnie patrząc miejsce ósme jest w naszym zasięgu. O życie już nie musimy się bić, ale pozostało nam jeszcze coś do udowodnienia. Teraz bez presji wyniku możemy przystąpić do ostatnich trzech meczów tego sezonu. 

 

 

 Powrót