Matematyka utrzymania

24. kolejka Klasy Okręgowej i ostatnie kolejki rozgrywek ligowych w III i IV lidze dały nam ważne odpowiedzi dotyczące naszego zespołu. Z matematycznego punktu widzenia już dziś możemy cieszyć się z utrzymania w okręgówce. Cel minimum został osiągnięty.

Liczba spadkowiczów z poszczególnych lig (od IV ligi i niższych) uzależniona jest od wyników rozgrywek klas wyższych - od II ligi poczynając. Stąd na początku rozgrywek trudno przewidzieć ile zespołów zagrożonych jest spadkiem. Poniżej znajduje się najpewniejszy wariant rozstrzygnięć od III ligi do Klasy Okręgowej. 

.

Z III ligi (grupa wielkopolsko-kujawska) spada 8 (lub 9) ostatnich zespołów zgodnie z regulaminem reorganizacji rozgrywek:

do IV ligi (gr. kujawska) - Elana Toruń, Start Warlubie, Sparta Brodnica, Kujawianka Izbica Kujawska;

do IV ligi (gr. wielkop. połud.) - Centra Ostrów, Ostrovia Ostrów, ewentualnie KKS Kalisz (jeżeli Warta Poznań nie wygra barażów o awans do II ligi z Grabarnią Kraków);

do IV ligi (gr. wielkop. półn.) - Unia Swarzędz, Nielba Wągrowiec.

.

Do IV ligi (grupa wielkop. półn.) spadną - Unia Swarzędz i Nielba Wągrowiec - łącznie 2 zespoły.

Do IV ligi (grupa wielkop. półn.) awansują mistrzowie Klas Okręgowych (pilskiej, pozn. zach. i pozn. wsch.) - łącznie 3 zespoły.

Z IV ligi (grupa wielkop. półn.) może awansować jeden lub żaden zespół (zależy to od wyniku meczu barażowego pomiędzy mistrzem grupy północnej - Wartą Międzychód i grupy południowej - Górnikiem Konin) - zakładamy wariant mniej korzystny, czyli że nie awansuje żaden zespół.

Reasumując do IV ligi (grupa wielkop. półn.) dołączy 5 zespołów (2+3-0=5-0=5).

W przyszłym sezonie IV liga (gr. wielkop. półn.) musi liczyć 16 zespołów. 

Aby zrobić miejsce w tabeli dla zespołów, które dołączą - z IV ligi (grupa wielkop. półn.) musi spaść 5 ostatnich zespołów:

- do Pilskiej Klasy Okr. - Wełna Skoki;

- do Poznańskiej Klasy Okr. - Mieszko Gniezno, Płomień Przyprostynia, Mawit Lwówek, ewentualnie Zjednoczeni Trzemeszno (jeżeli Warta Międzychód nie wygra barażów o awans do III ligi z Górnikiem Konin).

.

Do Poznańskiej Klasy Okręgowej spadną - Mieszko, Płomień, Mawit, ewentualnie Zjednoczeni - zakładamy wariant najgorszy czyli łącznie 4 zespoły (lub 3 zespoły).

Do Poznańskiej Klasy Okręgowej awansują mistrzowie A-klas - Orkan Jarosławiec, Orły Pniewy i SSG Kamieniec lub Orzeł Granowo - łącznie 3 zespoły.

Z Poznańskiej Klasy Okręgowej awansują mistrzowie dwóch grup (wschodniej i zachodniej) - łącznie 2 zespoły.

Reasumując do Poznańskiej Klasy Okręgowej dołączy 5 zespołów (4+3-2=7-2=5) (lub 4 zespoły - gdy Warta Międzychód wygra baraże).

W przyszłym sezonie Poznańska Klasa Okręgowa musi liczyć 28 zespołów podzielonych na dwie grupy. 

Aby zrobić miejsce w tabach dla zespołów, które dołączą - z Poznańskiej Klasy Okręgowej musi spaść 5 najgorszych zespołów z dwóch grup - czyli po 2,5 z każdej z grup.

Oznacza to, że w przypadku każdej z grup Poznańskiej Klasy Okręgowej:

- bezpośredni spadek - zespoły z miejsc 13. i 14.

- baraże o utrzymanie - zespół z miejsca 12. (tylko w przypadku gdy Warta Międzychód przegra baraże o awans do III ligi).

.

Obecna sytuacja w tabeli naszej grupy Klasy Okręgowej układa się następująco (do końca zostały 2 mecze - maksymalnie do zdobycia jest zatem 6 punktów):

9. Kłos Zaniemyśl - 33 punkty 

10. Orkan Konarzewo - 27 punktów

11. Lipno Stęszew - 21 punktów

12. Spójnia Strykowo - 20 punktów

13. KS 1920 Mosina - 18 punktów

14. Polonia Poznań - 15 punktów

Nawet zakładając, że wszyscy rywale znajdujący się pod nami odnotują komplet zwycięstw (co też nie jest możliwe, bo niektóre mecze grają między sobą), a Orkan i Kłos nie zdobędą już punktu, sytuacja w tabeli będzie wyglądała następująco:

9. Kłos Zaniemyśl - 33 punkty

10. Lipno Stęszew - 27 punktów

11. Orkan Konarzewo - 27 punktów

12. Spójnia Strykowo - 26 punktów

13. KS 1920 Mosina - 24 punkty

14. Polonia Poznań - 21 punktów

W najgorszym zatem wypadku zajmiemy w tabeli 11. miejsce, które gwarantuje nam utrzymanie. 

W bezpośredniej walce o awans pozostają Polonia, Mosina, Spójnia i Lipno. Co ciekawe, uratować się może nawet ostatnia w tabeli Polonia, ale potrzebuje kompletu zwycięstw i korzystnych rezultatów innych meczów. 

Za tydzień dojdzie do bezpośredniego spotkania zespołów mających największe szanse na utrzymanie. W Strykowie Spójnia zagra z Lipnem. Jeżeli Lipno straci choćby punkt - Orkan zapewni sobie 10. miejsce w tabeli. 

Utrzymanie już mamy, ale gramy ambitnie do końca - za tydzień ostatni mecz sezonu na boisku w Konarzewie. Zagramy z Wartą Śrem. Dwutysięczne Konarzewo podejmować będzie pierwszy zespół z ponad 30-tysięcznego miasta powiatowego. 

 Powrót