Znamy rywali w okręgówce

Wielkopolski Związek Piłki Nożnej podał podział na grupy i wstępny terminarz Poznańskiej Klasy Okręgowej. Zgodnie z przypuszczeniami Orkan trafił do grupy zachodniej i w pierwszym meczu zmierzy się z wymagającym rywalem - Spartą Szamotuły. 

.

Zestawienie drużyn Poznańskiej Klasy Okręgowej - grupa zachodnia:

1. Błękitni Wronki (63,3 km)

2. Mawit Lwówek Wielkop. (47,6 km)

3. Sparta Szamotuły (40,1 km)

4. Warta Sieraków (68,3 km)

5. Obra Zbąszyń (72,0 km)

6. Sokół Duszniki Wielkop. (35,2 km)

7. Wielkopolska Komorniki (6,9 km)

8. Kłos Gałowo (44,8 km)

9. Patria Buk (24,0 km)

10. Sokół Rakoniewice (44,9 km)

11. Spójnia Strykowo (15,4 km)

12. Lipno Stęszew - beniaminek (8,7 km)

13. Orkan Konarzewo - beniaminek (-)

14. Rakieta Głuponie (40,2 km)

W nawiasach po nazwie drużyny podano odległość od Konarzewa. Najdalsze wyjazdy szykują nam się do Zbąszynia, Sierakowa i Wronek. Najbliżej będziemy mieli na derbowe pojedynki z Wielkopolską Komorniki i Lipnem Stęszew. W powyższym zestawieniu drużyny uszeregowane są w kolejności miejsc jakie zajmowały w poprzednim sezonie oraz w przypadku beniaminków kolejnością zapewnienia sobie awansu do Klasy Okręgowej.

.

Terminarz meczów ligowych Orkanu:

Orkan Konarzewo - Sparta Szamotuły   sobota, 17 sierpnia, godz. 16.00

Spójnia Strykowo - Orkan Konarzewo   środa, 21 sierpnia, godz. 18.00

Orkan Konarzewo - Kłos Gałowo   sobota, 31 sierpnia, godz. 16.00

Mawit Lwówek Wielkopolski - Orkan Konarzewo   sobota, 7 września, godz. 16.00

Orkan Konarzewo - Warta Sieraków   sobota, 14 września, godz. 16.00

Lipno Stęszew - Orkan Konarzewo   sobota, 21 września, godz. 16.00

Orkan Konarzewo - Wielkopolska Komorniki   sobota, 28 września, godz. 16.00

Sokół Rakoniewice - Orkan Konarzewo   sobota, 5 października, godz. 16.00

Orkan Konarzewo - Obra Zbąszyń   sobota, 12 października, godz. 16.00

Orkan Konarzewo - Rakieta Głuponie   sobota, 19 października, godz. 15.00

Sokół Dszuniki - Orkan Konarzewo   sobota, 26 października, godz. 15.00

Orkan Konarzewo - Patria Buk   sobota, 2 listopada, godz. 14.00

Błękitni Wronki - Orkan Konarzewo   niedziela, 10 listopada, godz. 14.00, w Popowie

.

Prezentacja zespołów w Klasie Okręgowej:

Błękitni WronkiBłękitni Wronki - klub założony w 1921 roku pod nazwą Wrona Wronki. Do lat '90 nie odnosił większych sukcesów, później połączył się z Czarnymi Wróblewo i jako Amica Wronki w szybkim tempie awansował do Ekstraklasy, gdzie występował przez 11 sezonów. Dwukrotnie zajął trzecie miejsce w tych rozgrywkach, trzykrotnie wygrał Puchar Polski, reprezentował Polskę w rozgrywkach grupowych Pucharu UEFA. Po połączeniu Amiki z Lechem Poznań w 2007 reaktywowano klub pod nazwą Błękitni. W ciągu zaledwie dwóch sezonów zespół z Wronek wywalczył awans do Klasy Okręgowej i gra w niej nieprzerwanie od sezonu 2010/11. W poprzednim sezonie jako wicemistrz okręgówki Błękitni zakwalifikowali się do baraży o awans do IV ligi, ale przegrali tą rywalizację z Iskrą Szydłowo. Błękitni Wronki rozgrywają swoje mecz na boisku w Popowie

 .

Mawit Lwówek WielkopMawit Lwówekolski - inicjatywa piłkarska założona przez grupę lokalnych pasjonatów w 2005 roku. Przez lata zespół pozostawał w cieniu lokalnego rywala Pogoni Lwówek, jednak od 2007 rywalizował z nim na jednym poziomie ligowym, w Klasie Okręgowej. Mawit potrzebował zaledwie dwóch lat, żeby z B-klasy przebić się do okręgówki i dziś jest jedną z czołowych drużyn tych rozgrywek z ambicjami na awans do IV ligi.  

.

Sparta SzamotułySparta Szamotuły -  klub założony w 1922 jako Szamotulski KS. Pod względem wieku jest rówieśnikiem KKS Lech Poznań. W Klasie Okręgowej od 2011 roku, kiedy po kilku sezonach spadła z IV ligi. W latach '70 Sparta regularnie grała w III lidze (tzw. międzywojewódzkiej), a w 1976 roku walczyła w barażach o awans do zaplecza Ekstraklasy. Miasto słynie z pracy z młodzieżą. W Szamotułach znajduje się najsłynniejsza w Polsce szkółka bramkarska. Swoje mecze domowe Sparta rozgrywa na Stadionie Miejskim o pojemności około 3.000 miejsc. 

.

Warta SierakówWarta Sieraków - powstanie zespołu datuje się na 1939 rok. Klub nigdy nie grał wyżej niż w Klasie Okręgowej. Na początku tego wieku przechodził kryzys i musiał zaczynać od B-klasy. W ciągu czterech lat wzniósł się na poziom okręgówki. W rozgrywkach tych gra nieprzerwanie od sezonu 2006/07. W Klasie Okręgowej gra ze zmiennym szczęściem, ale zazwyczaj znajduje się w czołówce tabeli. Warta swoje mecze domowe rozgrywa na Stadionie Miejskim w Sierakowie o pojemności 720 miejsc.  

.

Obra ZbąszyńObra Zbąszyń - założona w 1924 roku w ostatnich latach balansuje na granicy Klasy Okręgowej i A-klasy. Od 2009 roku nieprzerwanie w okręgówce, po tym jak wywalczyła awans m.in. kosztem Orkanu Konarzewo. Konarzewianie dwukrotnie ulegli wtedy Obrze 0-2 w Konarzewie i 1-2 w Zbąszyniu. Obra mecze w charakterze gospodarza rozgrywa na Stadionie Miejskim w Zbąszyniu (pojemność: 1.200 miejsc). 

.

SSokół Dusznikiokół Duszniki Wielkopolskie - klub założony w 1947 roku. W ostatnich latach wiele razy spadał i powracał do Klasy Okręgowej. Ostatni awans ekipa z Dusznik zanotowała w 2011 roku. W sezonie 2009/10 drużyna rywalizowała z Orkanem Konarzewo w A-klasie. W Konarzewie był remis 1-1, w Dusznikach przegrliśmy 0-2. Konarzewianie zajęli wtedy czwarte miejsce w tabeli, a Sokół był szósty. Mecze domowe Sokoła odbywają się na Stadionie Gminnym w Dusznikach. 

.

herbWielkopolska Komorniki - zespół założony w 1970 roku i doskonale nam znany. Przez lata wiele razy z nim graliśmy, a pojedynki między naszymi klubami urastają do rangi lokalnych derbów. Ostatni raz w sezonie 2008/09 kiedy wygraliśmy w Komornikach 1-0, a w Konarzewie zremisowaliśmy 1-1. Oba mecze śledziło kilkuset kibiców z obu miejscowości. Z pewnością także w tym sezonie będzie to jeden z najatrakcyjniejszych rywali dla sympatyków Orkanu. Na początku tego wieku Wielkopolska spadła z A-klasy i rozpoczynała swoją piłkarską pzygodę od klasy B. Siedem lat potrzebowała na awans do Klasy Okręgowej. W 2009 roku Wielkopolska wygrała baraże z Wartą II Międzychód i awansowała do okręgówki. Lokalny obiekt to Stadion Gminny w Komornikach przy ulicy Jeziornej. 

Kłos GaKłos Gałowołowo - stowarzyszenie założono w 1951 roku i podobnie jak Orkan silnie było związane z działalnością Kombinatu PGR. Z Klasy Okręgowej Kłos spadł w 2004 roku, później kilka lat walczył w A-klasie i awansował w 2012 roku. W poprzednim sezonie zajął dobre dziewiąte miejsce w rozgrywkach. Trzeba przyznać, że to całkiem udany debiut w okręgówce i klub z Gałowa może być pod tym względem wzorem dla Orkanu Konarzewo. Swoje mecze domowe Kłos rozgrywa na Stadionie Gminnym w Gałowie o pojemności 300 miejsc.

.

Patria BukPatria Buk - klub z dużymi tradycjami sportowymi założony w 1922 roku. Największe sukcesy Patria notowała pod koniec ubiegłego wieku kiedy wywalczyła awans do IV ligi i zdobyła okręgowy Puchar Polski w 1999 roku. Kryzys nastąpił w roku 2004. Ekipa z Buku w ciągu dwóch lat spadła o dwie klasy rozgrywkowe. Już po roku powróciła do okręgówki i występuje w niej nieprzerwanie od sezonu 2007/08. Regularnie zajmuje miejsca w dolnej części tabeli. Ich stadion ma pojemność 1000 miejsc i należy do lokalnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. 

.

SSokół Rakoniewiceokół Rakoniewce - został założony w 1925 roku. W przeszłości regularnie występował w IV lidze, z której spadł w 2010 roku. Od tamtej pory gra w Klasie Okręgowej. Jako czwartoligowiec zajmował miejsce w dolnej lub środkowej części tabeli. W ostatnich trzech sezonach w okręgówce zajmował miejsca 8., 5., 11. Stadion Miejski w Rakoniewicach mieści 300 kibiców (100 miejsc siedzących). 

.

Spójnia StrykowoSpójnia Strykowo - doskonale nam znany zespół, z którym wielokrotnie walczyliśmy w lidze i pucharach. Równo dziesięć lat młodszy od Orkanu Konarzewo. Do 2011 roku regularnie grał w A-klasie. W 2010 roku otrzymał szansę gry w barażach, ale przegrał tą rywalizację z Polonią II Środa Wielkopolska. Rok później awansował jako mistrz grupy trzeciej A-klasy. W tamtym sezonie dwukrotnie pokonał Orkan (2-1 w Strykowie i 1-0 w Konarzewie). Od tamtej pory oba zespoły spotkały się w III rundzie Pucharu Polski na szczeblu okręgu. Konarzewianie wygrali wówczas 2-1. W minionym sezonie Spójnia remontowała swój stadion i była zmuszona rozgrywać swoje mecze we Wronczynie. Pojemność Stadionu im. Sylwestra Dotki w Strykowie to 300 miejsc siedzących. 

.

LipnLipno Stęszewo Stęszew - wielosekcyjny klub sportowy założony w 1926 roku. Dumą stęszewskiego stowarzyszenia jest sekcja piłkarska i hokeja na trawie. Od lat stęszewianie balansują na granicy A-klasy i okręgówki. Ostatni pobyt w Klasie Okręgowej miał miejsce w latach 2005-2010 i przez te lata Lipno miało spore problemy z utrzymaniem w lidze. W ostatnich sezonach rywalizowało z Orkanem, a większość spotkań koczyło się remisem 1-1. Lipno nie wygrało z Orkanem w ciągu ostatnich 17 lat. Srogie baty dostało w sezonie 2002/03 gdy konarzewianie wygrali w dwumeczu 13-4. Miejscowy obiekt ma pojemność 200 miejsc.

.

Orkan KonarzewoOrkan Konarzewo - naszym wyznacznikiem jest tradycja liczona od 1949 roku i młodość, bo w wyjściowej jedenastce jest nawet dziewięciu graczy o statusie młodzieżowca. Zespół reaktywowany w 2007 roku po trzyletnim zawieszeniu działalności. Przez pięć sezonów grał w A-klasie zajmując czołowe miejsca. W 2013 roku dostał szasnę gry w brażu i wykorzystał ją powracając do okręgówki po 14 latach przerwy. Obiekt Orkanu wymaga dostoswania do realiów Klasy Okręgówej. Pojmeność szacowana jest na 200 miejsc. 

.

RHerbakieta Głuponie - klub powstał w 1948 roku a swoją orginalną nazwę czerpie od rakietki do tenisa stołowego, bowiem w Głuponiach niegdyś ten sport był bardzo popularny. Rakieta przez większość lat swojej historii rywalizowała w klasie B. Do A-klasy awansowała w 2010 roku i w pierwszym sezonie tych rozgrywek rywalizowała z Orkanem Konarzewo, z którym dwukrotnie przegrała: 1-5 w Konarzewie i 1-3 w Głuponiach. Później drogi obu klubów się rozeszły, bowiem Rakieta trafiła do grupy północnej A-klasy, a Orkan do zachodniej. Zespół z Głuponii dość niespodziewanie zajął drugie miejsce w tabeli, zagrał w barażach i sensacyjnie je wygrał (pokonując Lipno i Maratończyka Brzeźno). Takim sposobem od 2012 roku Rakieta gra w okręgówce. W pierwszym sezonie nowych rozgrywek zajęła przedostatnie miejsce w tabeli, ale uratowała się dzięki temu, że nikt nie spadł z IV ligi do Poznańskiej Klasy Okręgowej. Rakieta rozgrywa swoje mecze domowe na obiekcie w Głuponiach.  

 Powrót